Pohľad na rovnováhu

Poznáte tie momenty, kedy si poviete, že urobím ešte tamto, a potom si na chvíľu oddýchnem, ale predtým vlastne ešte treba vyriešiť hento, aha, a skoro som zabudla na oné, a šak po ceste stíham aj izé? A zrazu je noc. A končí sa ďalší deň plný hentoho, tamtoho, oného a izého.
Potom už je len otázkou času, kým príde ten moment, kedy už človek nie je schopný ničoho, lebo proste nevládze. Alebo nepríde. A príde napríklad choroba.

Rovnováha dáva v teoretickom rámci zmysel. Rozdelíme svoj život do 5 oblastí (rodina, práca, priatelia, zdravie, sebarozvoj) a snažíme sa venovať pozornosť každej z týchto oblastí rovnakým dielom. Znie to logicky, ale v praxi to škrípe.

Ako môže byť novopečený/á rodič/ka rovnakou mierou zaujatá dieťaťom, prácou a priateľmi? Človek, ktorý má 60 rokov sa vo väčšine prípadov zaoberá svojim zdravým viac ako 16ročný.

Aj v prírode vidíme obdobia aktivity – rastu a nečinnosti – odpočinku.

Život je v neustálom pohybe. A to, čo potrebujeme ku šťastiu, sa mení spolu s nami.

Nepotrebujeme rozdeľovať svoj život rovnakým dielom do všetkých oblastí, rovnako, ako nepotrebujeme zjesť naraz všetky jedlá, ktoré má pre nás život nachystané.

V živote máme na taniery mnohé pokrmy – priatelia, práca, záľuby, sny… Dbáme na to, aby boli naše taniere stále plné. Chceme mať viac peňazí, byť múdrejší, zorganizovanejší. Pozeráme do tanierov ostatným a snažíme sa mať aspoň to, čo oni.

Pre niektorých ľudí je to, čo majú na taniery zároveň tým, čo ich definuje. Kto sú, ako vidia samých seba, či si dovolia byť šťastní. Inak povedané – súdime samých seba na základe toho, čo je na našom taniery.

Ale čo ak je hlavným chodom vzťah a zrazu sa rozpadne? Alebo čo ak nás vyhodia z práce? Alebo vážne ochorieme?

Namiesto napravovania, zdokonaľovania a fixovania sa na to, čo je na našom taniery, sa môžeme sústrediť na to, čo to drží celé pokope.

A to je tanier.

Je to symbol toho, kto sme, bez ohľadu na čokoľvek, čo sa deje. Tanier to celé umožňuje. Pokrmy sa na ňom striedajú raz je toho viac, raz menej, ale tanier sa nemení. Je na pozadí všetkého toho premenlivého.

Ak premýšľate, čo má ten tanier byť, odporúčam vyskúšať si meditáciu, prejsť sa v prírode, alebo prísť na terapiu dotykom, a objavíme to spolu.

Objednať sa
Nezáväzná objednávka

  Mám čas doobedaMám čas poobedeMám čas večer

  captcha

  Objednávka

   Mám čas doobedaMám čas poobedeMám čas večer

   captcha