Ako zmeniť realitu

Asi už sme počuli tvrdenia, že situácie, v ktorých sa nachádzame, nie sú ani dobré, ani zlé. Sú neutrálne, a tým, že k nim zaujmeme nejaký postoj, vnímame ich ako pozitívne alebo negatívne. A teda stačí teda zmeniť naše myšlienky. A zmeníme všetko. Znie to nádherne jednoducho. Ale keď príde na reálne životné situácie, zabudneme na všetky tie internetové osvietené reči, a ani sa nenazdáme, rútime sa dole kopcom ako podknutá srnka.

Je pravda, že sa môžeme sami rozhodnúť, ako budeme k daným veciam pristupovať. Ale čo ak sa mi stalo niečo naozaj nepríjemné. Ako mám o tom premýšľať pozitívne?

Ako si mám zrazu začať myslieť, že to bude dobré, keď sa cítim, ako by som strácal/a zem pod nohami? Mám si začať klamať?

Všimli ste si už niekedy, ako sa rozvíjajú myšlienky? Napadne nás, že je treba povysávať, a zrazu sa k tomu pridá umývanie podlahy, pranie prádla, umývanie okien… uf… hlava to už má pre nás proste celé naplánované. Ale nemyslí to s nami zle. Zadali sme kategóriu „upratovať“ a ponúka nám všetky dostupné možnosti. Milé od nej. Tak isto sa to deje aj s inými vecami. Skúste si povedať napríklad „láska“ a pozorujte chvíľku svoje myšlienky. Možno sa vám vynorili spomienky, predstavy, obrazy, filmy. Ale nie len tak hocijaké!

Zadali ste pokyn do svojho personálneho gúglu, a vyskočili vám výsledky relevantné pre vás.

Všetci máme nejaké vyšliapané cestičky. Pomyslíme si: „to je peklo“ a sme tam, myseľ nám premietne naše osobné peklo. Isté vzorce používame často. Niekto chodí po tých istých cestách celý život! Existujú myšlienky, ktoré pracujú pre nás. Sú to tie, čo v nás spôsobujú radosť, inšpiráciu, potešenie, pokoj. A potom také, ktoré pracujú proti nám. Spôsobujú stres, frustráciu, bezmocnosť, smútok.

V starom Egypte a Grécku vzniklo toho času prísne strážené učenie – hermetizmus. Toto učenie obsahuje 7 zákonov, na ktorých funguje celý vesmír, a nájdeme ich v zbierke Kybalion. Jeden z týchto zákonov sa nazýva zákon polarity.

Zákon polarity

Ako z názvu vyplýva, zákon hovorí o tom, že všetko má dva póly. Noc a deň. Muž a žena. Malý a veľký. Pekný a škaredý. Všetko má svoj opak.

Protiklady sú iba dva extrémne póly tej istej podstaty.

Napríklad muž a žena sú dva póly, a podstata je, že obaja sú ľudia. Malý a veľký vyjadrujú rozmer. Toto sa vzťahuje na všetko, vrátane duševných stavov. Ak sa vo vašom živote nachádza čokoľvek neželané, znamená to, že je prítomný aj opak. Vďaka tomu to princípu je možné zmeniť svoj vnútorný stav a posunúť sa nahor k žiaducemu protikladu veci. Medzi extrémnymi bodmi je nespočítateľné množstvo situácií. Nič nie je iba čierne alebo biele.

Abraham Hicks odporúča, aby sme sa nesnažili prejsť z čiernej rovno do bielej. Treba ísť krok za krokom. Teda ak máme o niečom čierne myšlienky, úplne stačí presedlať na tmavomodré. A potom na svetlo modré. Postupne.

Skúste to počas dňa – kedykoľvek spozorujete ťaživú myšlienku, trošku ju odľahčite.

Skúste ísť iba o jeden schodík vyššie.

Bude to úplná katastrofa“ sa dá zmeniť napríklad na „nebude to až tak zlé“. Pretože v danom momente môže byť staré dobré „to bude dobré“ trochu extrémne. Vždy choďte iba potiaľ, pokiaľ tomu sami veríte.

Ak vás niekto vytočí, napríklad ak to pred vás nejaké auto sekne na ceste, môžete si pomyslieť, že je to „bezohľadný/á …píp“. Jemu/jej to nič nespraví, ani vás nepočuje. Ale ako sa z toho budete cítiť Vy? Ku ktorému pólu sa s touto myšlienkou posuniete?

Môžte si však povedať: „možno rodí“, alebo „asi má hnačku a ponáhľa sa na záchod“. To nás posunie z hnevu k porozumeniu, alebo aspoň k úsmevu. Buďme kreatívni/e!

Sme to predsa my, kto si volí svoje myšlienky, nie myšlienky, ktoré si volia nás.

(Hmmm… aký pekný človek. Napadnem ho! :-))

Týmto spôsobom, dokážeme pomocou našej mysle zmeniť všetko, na čo si len (v aspoň trochu dobrom) pomyslíme.

Otázka na zamyslenie: Na akej škále je podľa Teba vojna a mier?

Objednávka

    Mám čas doobedaMám čas poobedeMám čas večer

    captcha