Ako zlé na dobré obrátiť

V stave, keď nás vnútro bolí, vnímame celý svet bezútešne. Život nám príde ako úhlavný nepriateľ, kardinálny zradca, a my sa pýtame, prečo. Ale že preboha prečo…

Ako prvé je dobré si pripomínať, že nič netrvá večne. Ani bolesť.

Aj keď nám to teraz asi tak nepríde, situácia, ktorá nás dnes bolí, nám jedného dňa môže prísť ako požehnanie.

Bolesť je cestujúci profesor a ide a klope všetkým na dvere. Najmúdrejší ľudia, ktorých poznám, sú tí, čo povedia poď dnu a neodíď, až kým ma naučíš to, čo potrebujem vedieť.

Glennon Doyle Melton

S pojmom postraumatický stres sme sa stretli aj keď nie sme psychológovia. Zdá sa, že do bežnej reči presakuje čoraz viac. Od roku 1990 existuje aj pojem postraumatický rast. Tvorí jednu z centrálnych tém v pozitívnej psychológii.

Postraumatický rast predstavuje pozitívnu zmenu, ktorá nastala v dôsledku krízy, či traumatickej udalosti.

Hoci psychológia pomenovala tento fenomén pomerne nedávno, v rôznych náboženstvách, filozofiách a spirituálnych učeniach je pečený varený už nejaký ten piatok (napríklad stará dobrá alchýmia = premena kovu na zlato).

Americká psychologička Kate Snowise uvádza, že každý z nás má možnosť zmeniť bolesť na silu a na to odporúča nasledujúci 3 bodový postup:

1) Porozprávaj sa so svojimi pocitmi

Skontaktuj sa so svojimi emóciami a zisti, odkiaľ pramení bolesť. Teda ak máš napríklad zlomené srdce, a dôvodom je rozchod, pátraj hlbšie. Čo na tom ti spôsobuje bolesť? Že nie si hodný/á lásky? Že si stratil/a budúcnosť, ktorú si si predstavoval/a? Že sa cítiš ako keby si zlyhal/a?

Daj si čas na sebareflexiu, napríklad si zapisuj svoje pocity do denníka, alebo skús terapiu. Dopracuj sa až ku koreňu tej bolesti.

2) Objav ponaučenie

Keď si identifikoval/a pôvod bolesti, budeš schopný/á objaviť aj ponaučenie, ktoré ti táto bolestivá situácia prináša. Nezáleží na tom, o akú situáciu ide. Kto hľadá, nájde. Hľadať ponaučenie znamená znova sa chopiť svojej sily. Napríklad ak bojuješ s chorobou, možno ťa to učí niečo o tvojich životných prioritách.

Každému sa dostáva individuálna lekcia. Pátrajme po nej vo svojom vnútri. Čo mi táto situácia dala?

3) Zaveď zmenu

Skutočný rast sprevádza akcia. Ak už si sa dopátral/a k ponaučeniu, je na čase začať robiť veci inak. Čo je to správne pre teba, vieš najlepšie ty sám/a. Možno si uvedomíš, že potrebuješ zmeniť svoje priority tak, aby si prestal/a zanedbávať to, čo je pre teba skutočne dôležité. Alebo sa rozhodneš zamerať sa na vzťah k sebe skôr, než si nájdeš partnera/ku.

Rast prichádza s vôľou k zmene. V tomto bode je transformácia bolesti na silu najviditeľnejšia. Bolesť nám môže pomôcť (ak to umožníme) dostať sa na našu zlatú správnu cestu.

Naučil som sa, že bolesť a nešťastie sú mocné prostriedky, ktoré podporujú osbný rast. Nič vám tak nepomôže k tomu, aby ste sa učili, rástli a rozvíjali sa. Nič vám neposkytne lepšiu príležitosť na znovuzískanie vašej osobnej sily. Ľudia pokladajú bolesť a nešťastie za negatívnu skúsenosť. Je to však číry predsudok a za týmto nepravdivým presvedčením sa skrýva len strach.

Viete, utrpenie sa vyskytne vtedy, keď sa stane niečo, čo nechceme. Objaví sa, keď život pred nás postaví niečo neočakávané, nejaké nové okolnosti. Nové okolnosti v našom živote, či už je to choroba, strata milovanej osoby, alebo finančný neúspech, znamenajú, že sa musíme zmeniť a opustiť staré vychodené cesty, na ktorých sme kedysi lipli. Žiada sa od nás, aby sme opustili to, čo sme očakávali, a to môže človeka desiť. Obávame sa zanechať bezpečný prístav známeho a poznaného.

Bránime sa ceste na neznáme miesta, kam nás život občas vedie. Už myšlienka na to, že by sme to mali urobiť, v nás vzbudzuje strach. Strach sa skrýva za všetkým tým odporom k novému. Niet sa však čoho obávať. Tento náš svet je omnoho priateľskejší, ako si uvedomujeme.

Loď, ktorá nikdy nevypláva z prístavu, sa nikdy nepoškodí, lode sú však určené na to, aby sa plavili.

Podobne aj ľudská bytosť, ktorá sa nikdy neodváži vykročiť do neznámych priestorov života, sa nikdy nezraní – ľudské bytosti však na to neboli stvorené. Sme stvorení, aby sme zažili rast, ktorý prichádza s tým, že ako cestovatelia životom navštevujeme neznáme miesta. Naše múdrejšie ja pozná túto pravdu a pokladá zmeny a trápenie za to, čo skutočne sú. Sú ako starostlivý lekár, ktorý prichádza, aby vyliečil naše choroby.

Všetci sme predurčení na to, aby sme sa stali veľkými.

Áno, ako ľudské bytosti pri utrpení cítime bolesť. To je prirodzené. Táto bolesť sa však nakoniec pominie a staneme sa bohatšími, silnejšími a múdrejšími.

Robin Sharma – úryvok z knihy: Mních, ktorý predal svoje Ferrari

Dúfam, že som vám týmto článkom dodala nádej a chuť vstať z popola ako bájny vták ohnivák a prajem nám všetkým krásnu a bohatú plavbu životom priatelia a priateľky!

A keď by ste si radi dopriali sprievodcu na náročnejšom úseku plavby, som tu pre vás.

Objednávka

    Mám čas doobedaMám čas poobedeMám čas večer

    captcha