Trpíte syndrómom dobrého dievčatka?

Toto sú signály, že áno

Žiť pripútaná k potrebám druhých nie je zdravé a mali by ste požiadať o pomoc.

Možno ste o tom nikdy nepočuli, ale „syndróm dobrého dievčatka“ je v našej spoločnosti veľmi frekventovaný. Táto dysfunkcia má svoj variant aj u mužského pohlavia (syndróm dobrého chlapca), avšak oveľa častejšie sa vyskytuje u žien.

Vyznačuje sa neúnavnou potrebou uspokojovať túžby druhých pred tými svojimi.

Romantizácia iracionálnej predstavy o zodpovednosti za šťastie a pocity ostatných sa stáva deštruktívnou rutinou, z ktorej je veľmi ťažké dostať sa, ak o pomoc nepožiadate.

Psychoterapeutka a odborníčka na domáce násilie Beverly Engel, bola prvou, ktorá tento termín použila vo svojej knihe „Syndróm dobrého dievčaťa“. Autorka chcela pre ženy s týmto syndrómom vytvoriť akúsi praktickú príručku, ako sa naučiť ovládať svoj život. Dôkazom toho boli inšpiratívne príbehy žien, s ktorými Engel pracovala a ktorým sa podarilo nájsť silu prestať akceptovať zneužívanie a postaviť sa za seba.

Dávajte si pozor, toto sú signály, že sa vás to týka:

Typov dobrých dievčatiek je viacero, teda nie každé “dobré dievča” je rovnaké, existuje však séria vzorcov správania, ktoré sa opakujú. Ak sa teda identifikujete s niektorým z týchto znakov, je možné, že sa vás to týka:

  • Málokedy (ak vôbec) uprednostníš seba. Konáš na základe potrieb a vkusu ostatných. A ak nie, cítiš sa previnilo či sebecky.
  • Nevieš povedať nie. Bojíš sa, že aj keď sa ti nepáči, čo sa po tebe žiada, prinesie ti to problémy, ak s tým nebudeš súhlasiť či nevyhovieš.
  • Podceňuješ svoje pocity a zdá sa ti, že by si ich radšej nemala vyjadrovať, aby si dosiahla súhlas či spoločnosť ostatných.
  • Si si istá, že blaho a šťastie ostatných je tvojou zodpovednosťou a závisí najmä od tvojho správania sa k ostatným, a naplňovania ich očakávaní či potrieb.
  • Usmievaš sa, aj keď si smutná alebo sa ti chce plakať.
  • Myslíš si, že nie si dosť dobrá a že potrebuješ vynaložiť veľa úsilia, aby si bola lepšia. Aj za cenu nepravdivosti voči sebe samej.
  • Prijímanie negatívnej kritiky alebo názorov ťa desí a vnútorne láme na kusy.
  • Predtým, ako prehovoríš, vážiš svoje slová z každej strany. Bojíš sa robiť chyby, stratiť kontrolu alebo povedať veci, ktoré by si nemala hovoriť.

Korene problému

Autor fotografie: Janko Ferlič

Zvyčajne je syndróm dobrého dievčatka spôsobený výchovou v rannom detstve. Tieto dievčatá mohli byť trestané, keď vyjadrili svoj nesúhlas, či vlastnú vôľu. Trestom môže byť nie len fyzický trest, ale aj osočujúce slová, zosmiešňujúci tón, odmietanie, ignorácia.

Vyhovujúce správanie sa potom stane odpoveďou na pocity viny a úzkosti, ktoré ich napĺňajú.

Dieťa VŽDY HĽADÁ VINU V SEBE

Čím menšie dieťa, tým viac to platí. Rodičia sú preň bohovia, ktorí sa nemýlia, nerobia chyby. A preto: “ak je niečo zlé, je to mnou”.

Toto je detská logika a platí vo všetkých kultúrach po celom svete.

Čím skôr dokáže žena takúto dynamiku vo svojom živote rozpoznať, tým skôr sa z tohto nezdravého a deštrukčného spôsobu správania dokáže vymaniť.

V detstve nebola iná možnosť. Boli sme odkázané svojim životom na osobách, ktoré sa o nás starali. Robili sme všetko preto, aby sme im vyhoveli. To sa zapísalo hlboko do nášho podvedomia, vzorcov správania, a dnes tak konáme automaticky.

Ale narozdiel od detstva – už nemusíme. Môžeme to zmeniť. Je to v našich rukách.

CESTA KU SLOBODE
Prvým dôležitým krokom je byť k sebe úprimná a rozpoznať signály. Nehanbite sa vyhľadať o odbornú pomoc, ušetríte si tým veľké množstvo času a úsilia. Skoncovať s týmto nezdravým a toxickým vzorcom správania nie je ľahké, ale je to možné pomocou terapie a vnútornej práce.

Objednávka

    Mám čas doobedaMám čas poobedeMám čas večer

    captcha